Mały Katyń
Piaśnica - ta nazwa do dziś budzi negatywne uczucia wśród mieszkańców Pomorza. I nie powinno to nikogo dziwić - nazwa ta oznacza największe, poza KL Stutthof, miejsce zbrodni niemieckich na Pomorzu.
Kluczowym celem hitlerowskiej polityki wobec narodów słowiańskich było sprowadzenie tychże do poziomu wyłącznie siły roboczej. Dlatego też priorytetem dla Niemców stała się eksterminacja najgroźniejszej warstwy społecznej - inteligencji. Od jesieni 1939 do wiosny 1940 roku przeprowadzano zbiorowe egzekucje zamieszkujących Pomorze Polaków.
Na miejsce kaźni wybrano, ze względu na dogodne połączenie drogowe i kolejowe, lasy nieopodal wsi Piaśnica Wielka. Mordowano na przestrzeni ok. 250 km2. Pod koniec 1944 roku, w obliczu zbliżającej się Armii Czerwonej, Niemcy przystąpili do zacierania śladów zbrodni. Posłużono się do tego celu specjalnie sprowadzonymi więźniami KL Stutthof, których po wszystkim również zamordowano. Szacuje się, iż w lasach piaśnickich zamordowano od 12 do 14 tysięcy ludzi, głównie polskich inteligentów. Z tego też powodu miejsce to bywa nazywane "małym/drugim Katyniem" oraz "kaszubską Golgotą".