Rondo Wiatraczna to jedno z głównych miejsc Grochowa. Nietypowe skrzyżowanie nie jest rondem, mimo swojej nazwy. Ma kształt półokręgu z odbiegającymi od niego ulicami. Rondo jest ważnym węzłem warszawskiej komunikacji miejskiej. Jego zabudowę tworzy głównie powojenna zabudowa. Jednak w jego pobliżu znajduje się jeden z najciekawszych budynków tej części miasta.
Obiektem, o którym mowa jest imponujący budynek noszący adres Grochowska 194/196. Jest to przedwojenny Zakład Wychowawczy Braci Albertynów. Zakon ten prowadził działalność wśród ubogich i potrzebujących pomocy. Na jego potrzeby w latach 1931-1934 wzniesiono wspomnianą budowlę. Twórcą projektu był doskonały architekt warszawski Stefan Szyller, który w swojej pracy odwołał się do ducha polskiego renesansu.
Zakład Wychowawczy uroczyście otwarto w 1934 r. Poświęcił go biskup Antoni Szlagowski , a na uroczystości obecny był Prezydent RP Ignacy Mościcki. Albertyni prowadzili tutaj swoją działalność do 1939 r. W 1944 r. w budynku mieścił się szpital wojskowy. Później obiekt przejęty przez państwo pełnił różne funkcje m.in. drukowano tutaj czasopisma i gazety. Po latach nieremontowany budynek uległ degradacji do tego stopnia, że w latach 70-tych musiano go zabezpieczyć przed runięciem.
W 2003 r. przeprowadzono rekonstrukcję budynku pod kierunkiem architekta Adama Wagnera, który zachował większość elementów nadanych mu przez Stefana Szyllera. W neorenesansowej fasadzie pojawiły się nowości w postaci płaskorzeźby w tympanonie i napisu Dom Słowa Bożego im. Ks. K. Romaniuka, pierwszego biskupa diecezji warszawsko-praskiej.