Warszawa jest miastem, w którym zabiega się o utrzymanie miejsc wypoczynku jego mieszkańców. W ostatnich latach przeprowadzono rewitalizacje, które w wielu przypadkach nadały tym miejscom zupełnie nowy wymiar. Do takich miejsc należy położony na styku Grochowa i Gocławka Plac Szembeka.
Plac noszący imię generała polskiego, jednego z dowódców w Powstaniu Listopadowym Piotra Szembeka został wytyczony w 1919 r. i początkowo zabudowany został niskimi kamienicami. W jego centrum wzniesiono w 1924 r. drewniany kościół, zastąpiony w latach 30-tych murowaną świątynią. Otwarta przestrzeń przed nim stanowiła miejsce wypoczynku i spotkań mieszkańców okolic. Nie wyróżniała się niczym szczególnym, a w czasach powojennych władze miasta nie przywiązywały zbytniej wagi do jego zagospodarowania.
Sytuacja zmieniła się w ostatnim okresie, gdy władze dzielnicy Praga-Południe postanowiły z placu uczynić jedną ze swoich wizytówek. W 2012 r. roku rozpoczęto prace rewitalizacyjne opracowane przez pracownię Pleneria Projekt. Prace zakończono w 2013 r. Dziś nie można poznać tego miejsca. Jego teren wraz z infrastrukturą skomponowano z kościołem Najczystszego Serca Maryi. Nawierzchnia z szarego granitu, metalowe pergole, ciekawe ławki oraz fontanny wybijające wodę na wysokość 60 cm są atrakcją dla najmłodszych i najstarszych mieszkańców Grochowa i Gocławka.