Wilda jest dzisiaj jednym z osiedli Poznania. Zanim 1 kwietnia 1900 r. stała się częścią miasta, była niezależną wsią wzmiankowaną w XIII w. pod nazwą Wierzbice. W XV w. dobra tutejsze kupił Jakub Wilda, od nazwiska którego wywodzi się obecna nazwa osiedla. Ta część miasta została na nowo rozplanowana w końcowych latach XIX w., a realizacja programu rozpoczęła się po 1900 r. Centrum nowej dzielnicy stał się obszerny plac dziś noszący nazwę Rynku Wildeckiego.
W ciągu kilkunastu lat wzniesiono wokół niego reprezentacyjne budynki. W czasie urbanizacji wydzielono z rynku od strony zachodniej plac ze skwerem. Prostokątny plac, oddzielony od Rynku Wildeckiego ulicą Przemysłową, stał się głównym zieleńcem centrum dzielnicy. W czasie jego urządzania dokonano nasadzeń drzew i roślin. Przy wytyczonych ścieżkach ustawiono ławki. Plac i skwer nosił imię wildeckiego przedsiębiorcy i filantropa Gotthilfa Bergera, a obecnie jego patronką jest Maria Skłodowska-Curie.
Zieleniec na placu od samego początku jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Wildy. W ostatnich latach poddano go rewitalizacji, podczas której odnowiono fontannę, ułożono kostkę brukową na ścieżkach i ustawiono nowe ławki. Teren skweru otacza metalowe ogrodzenie.