Ulica 27 Grudnia wytyczona została w końcu XVIII wieku przez Davida Gilly’ego podczas projektowania Nowego Miasta. Pierwotnie otrzymała nazwę Berlinerstrasse i miała był głównym traktem wiodącym z centrum Poznania w kierunku stolicy Prus. W połowie XIX wieku przebito między zabudową ulicy nową arterię w kierunku Św. Marcina. Trakt ten o niewielkiej długości nazwano Bismarckstrasse. W latach 1872-1874 zabudowano go kilkoma okazałymi kamienicami.
Do dziś przetrwały domy od strony ulicy 27 Grudnia. Narożne kamienice od strony Św. Marcina wyburzono po wojnie, a w ich miejscu wzniesiono budynki Domów Towarowych „Alfa”. W trakcie spaceru ulicą 27 Grudnia naszą uwagę zwrócą przede wszystkim Teatr Polski oraz popularny „Okrąglak”. Warto jednak przyjrzeć się narożnemu budynkowi stojącemu u zbiegu ulic 27 Grudnia i Kazimierza Kantaka.
Ta imponująca fasadami klasycystyczna kamienica została wzniesiona przez Poznański Bank Budowlany w latach 1872-1873. Była wówczas luksusowym apartamentowcem dla bogatszych mieszkańców miasta. Kamienica wyróżnia się pięknym narożnikiem z kariatydami ujmującymi okna trzeciego piętra. Szczyt kamienicy ozdobiła kolejna kobieca postać. Budynek jest dziś jednym z zabytków Poznania. Znalazł się w rejestrze konserwatora zabytków w lutym 1993 r.