Na południe od miejscowości Krokowo, zmierzając w kierunku Barczewa znajdują się dwie neoklasyczne warmińskie kapliczki. Obydwie usytuowane są na kolonii, bardzo blisko siebie jednakże nie przy jednym trakcie. Jedną z nich ustawiono przy polnej drodze prowadzącej do siedliska, w miesiącach letnich nie łatwa do ujrzenia, otaczają ją bowiem gęste krzewy. Pochodzi prawdopodobnie z początku XX w. i patrząc na rozproszone otaczające gospodarstwa można dojść do wniosku, że być może któryś z dawnych właścicieli był jej fundatorem.
Kapliczka jest bardzo prosta w swej konstrukcji, prosty otynkowany korpus z jedną dużą i przeszkloną wnęką od frontu. Wewnątrz niej figura Matki Bożej w otoczeniu kwiatów, po bokach nisza w kształcie krzyża.
Natomiast nie wiadomo jak podejść do opisu kapliczki znajdującej się na rozstajach dróg gminnej i polnej prowadzącej również do pobliskiego gospodarstwa. Wiadomo że wybudowano ją w 1888 roku o czym świadczy metalowa chorągiewka na szczycie dachu, prosty korpus z gzymsem oddzielającym od bazy, duża przeszklona nisza zawierająca figurę i wazony z kwiatami. Trudno jednak nie pokusić się o stwierdzenie iż niedawna renowacja przeprowadzona została z odrobiną artystycznej fantazji.
Nowa kolorystyka kapliczki trochę pozbyła ją pewnej surowości tak często spotykanej przy tego typu obiektach. Na tle wiosennej zieleni z rozłożystą lipą w tle na pewno wygląda dość szczególnie i być może to wszystko było zamierzone gdyż nie można przejść obok niej obojętnie.