Do cmentarza parafialnego prowadzi ciekawa, otoczona starymi drzewami aleja. Znajduje się on w nieznacznej odległości i na północ od miejscowego kościoła. Na szczątkowym przykościelnym cmentarzu pozostało kilka nagrobków pochodzących z II poł. XIX w. i należą one do pracujących tu w przeszłości duchownych, należy więc przypuszczać iż ta niewielka parafialna nekropolia powstała na przełomie XIX i XX w. Możemy to m.in. wyczytać z najstarszych nagrobnych inskrypcji.
Cmentarz w Lamkowie jest typową dla tego regionu wiejską nekropolią i nawiązującą ściśle do dawnej historii Warmii, bowiem obok siebie spoczywają ci którzy odeszli cały wiek temu i ci którzy znaleźli swoje ostatnie miejsce bardzo niedawno. Wiekowe kwatery można łatwo rozpoznać po starych kutych krzyżach, po ogrodzeniach, napisach w języku niemieckim i niestety dlatego, iż są znacznie zaniedbane. Przyczyny tego trzeba szukać w czasach powojennych, kiedy ludność mająca stare pruskie korzenie masowo opuszczała te rejony pozostawiając nie tylko swój dorobek życia ale także i mogiły swoich bliskich.
Współcześnie, po nastaniu czasu zmian wiele z tych osób próbuje naprawić tego typu sprawy i pozostawić te jakże ważne ślady swojej przeszłości w należytym porządku. Jeszcze w drugiej połowie ubiegłego wieku do parafii w Lamkowie przynależało kilka okolicznych wsi co pozwalało na pochówki właśnie na tym cmentarzu. Obecnie raczej służy on tylko tej miejscowości. W związku z tym faktem możemy się dowiedzieć od starszych mieszkańców o jednym ciekawym fakcie. Otóż po II wojnie światowej, gdy zmarł ktoś pochodzący z innej wsi, to jego grób był kierunkowany w stronę miejsca skąd pochodził. Dziś trudno to sprawdzić, ale ze starszych nagrobków prócz imienia i nazwiska możemy się dowiedzieć, kim był kiedyś zmarły oraz właśnie skąd pochodził.
Na tym cmentarzu odnajdziemy też specyficzne nawiązanie do tradycji a jest tym niewielka warmińska kapliczka, wybudowana raczej współcześnie ale na wzór tych, które możemy spotkać w każdym zakątku tego regionu. Kapliczka umiejscowiona jest tuż za cmentarną bramą. Posiada ona tylko jedną frontową otwartą wnękę z prześwitem. Prócz figurek zawsze są tam kwiaty i lampiony.
Kopiowanie i rozpowszechnianie materiału bez piśmiennej zgody redakcji oraz autora jest zabronione Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83