Turystyka i krajoznawstwo stały się na przełomie XIX i XX w. jednymi z dziedzin podtrzymywania tożsamości narodowej Polaków pozostających od stu lat pod zaborami. Pierwszą zorganizowaną formą ruchu turystycznego było założone w Zakopanem w 1873 r. Towarzystwo Tatrzańskie przekształcone w 1920 w Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Jeszcze w ostatnim ćwierćwieczu XIX w. powstały kolejne organizacje turystyczne na terenie zaboru austriackiego. Na terenie zaboru rosyjskiego w 1906 r. zainaugurowało działalność Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, którego jeden z oddziałów powstał w 1908 w Kaliszu.
W Poznaniu oddział PTK powołano w 1913 r. Po I wojnie światowej reaktywowano ruch turystyczny, obejmując nim teren wskrzeszonej Rzeczypospolitej. W 1950 r. nastąpiło połączenie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z Polskim Towarzystwem Krajoznawczym. W jego wyniku powstało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze działające do chwili obecnej.
Rok 2006 był rokiem jubileuszowym dla polskiego ruchu turystyczno-krajoznawczego. Obchodzono wówczas 100-lecie powołania PTK. Z tej okazji dzięki staraniom poznańskich działaczy PTTK odsłonięto Głaz Pamięci Prekursorów Turystyki i Krajoznawstwa w Wielkopolsce. Pomnik upamiętnia Kazimierza Kantaka, Stanisława Graeve, Cyryla Ratajskiego, Bronisława Chrzanowskiego i Stanisław Pawłowskiego, którzy przyczynili się do powstania poznańskiego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Na 17-tonowym głazie granitowym poza okolicznościowymi napisami znalazły się turystyczne znaki oraz podobizny wspomnianych postaci. Głaz ustawiono przy ulicy Święty Wojciech, w pobliżu Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan.