Od czasów prehistorycznych podczas polowań ludzie porozumiewali się nawołując przy pomocy różnego rodzaju prostych gwizdków z kości. Z biegiem czasu, ze zmianą sposobów polowania usprawniano również metody porozumiewania się na większe odległości. Wykonywano różne, zmyślne instrumenty ułatwiające kontakt. Na przestrzeni dziejów wytwarzano je między innymi z rogów zwierzęcych, kości słoniowej, drewna i metalu - początkowo bez ustników i w różnych kształtach. Obecnie najbardziej praktycznym, niewielkim rozmiarowo, pięknie brzmiącym rogiem myśliwskim, używanym w całej Europie jest „Róg Plessa”. W sygnalistyce i muzyce myśliwskiej stosuje się również starą odmianę rogu myśliwskiego zwanego „Rogiem Par Force”. Sygnały myśliwskie były grywane przede wszystkim podczas polowań zbiorowych organizowanych na terenie dawnych posiadłości ziemskich. Znali je przede wszystkim myśliwi i osoby obsługujące polowania.
W Polsce sygnalistyka myśliwska uległa jednak zapomnieniu w okresie powojennym. Dopiero w połowie lat pięćdziesiątych środowisko poznańskich działaczy myśliwskich wydało drukiem nuty podstawowe pt. "Ognisko Trębaczy". W niektórych Technikach Leśnych rozpoczęto naukę tej gry, popularyzując ją poprzez koncerty na różnego rodzaju imprezach regionalnych, państwowych i międzynarodowych. Zaczęły powstawać zespoły grające sygnały i muzykę myśliwską , a w efekcie nastąpił powrót do tradycji i dawniej stosowanych praktyk. Uchwałą Naczelnej Rady Łowieckiej w 1995 roku powołany został Krajowy Klub Sygnalistów Polskiego Związku Łowieckiego, który spośród około 1000 osób w Polsce grających na rogach, zrzesza w swoim gronie najlepszych sygnalistów ( obecnie około 250 członków ).
Klub ten organizuje konkursy regionalne, krajowe i międzynarodowe. Sztandarową imprezą jest Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich "O Róg Wojskiego", odbywający się nieprzerwanie od 1996 roku. Zasadą tego konkursu jest coroczna zmiana miejsca organizacji celem propagowania tradycji łowieckich oraz zachęcania do nauki gry na rogu i tworzenia nowych zespołów sygnalistów.
Suwalski okręg PZŁ obejmuje swoim zasięgiem część woj. warmińsko-mazurskiego – powiaty: węgorzewski, giżycki, piski, gołdapski i olecki, oraz północną część woj. podlaskiego – powiaty: augustowski, sejneński i suwalski. W XIII Konkursie Sygnalistów Myśliwskich „Echo Puszczy Augustowskiej” w Augustowie udział wzięły zespoły z całej Polski i z Litwy. Wielu emocji przysparzały zarówno konkurencje zespołowe, jak i indywidualne. Impreza odbyła się u progu lata, dzięki czemu sygnaliści mieli okazję zaprezentować się nie tylko mieszkańcom Augustowa, ale również przybyłym turystom. Imprezie towarzyszyły również występy innych zespołów artystycznych.