Odwiedzając Świnoujście warto wygospodarować sobie troszkę czasu na pieszą lub rowerową wyprawę do Rezerwatu Karsiborskie Paprocie. Karsibór to wyspa oddzielona od Uznamu w trakcie budowy Kanału Piastowskiego. Rezerwat zlokalizowany jest w pobliżu ujścia tego kanału do Zalewu Szczecińskiego, ale szukać go trzeba w uznamskiej części miasta (ściślej powiatu grodzkiego). Dojazd jest doskonale oznakowany.
W miarę zbliżania się do tego wyjątkowego miejsca będziecie coraz bardziej zdziwieni wielkością porastających go paproci. Na ponad 37 hektarach powierzchni rośnie tu niezliczona ilość olbrzymiej orlicy zwanej pospolitą. Można ją w naszym kraju spotkać właściwie wszędzie za wyjątkiem wyższych terenów górskich, ale w niewielu miejscach osiąga aż takie gabaryty. Tutaj jej liście miewają nawet ponad cztery metry długości! Orlica jest rośliną trującą, co oznacza, że nie wolno jej spożywać, ale wykonanie pamiątkowej fotografii z gigantyczną rośliną w tle absolutnie niczym nie grozi. I warto to zrobić, bo nawet wysoki człowiek czuje się przy niej jak Guliwer w Kraju Olbrzymów.
Oprócz orlicy znajdziecie tu długosza królewskiego (tego od „kwiatu paproci”) - wspaniały i niestety już zanikający gatunek paproci, umieszczony na czerwonej liście roślin narażonych na wyginięcie. Tutaj właśnie znajduje się jedno z największych w Polsce skupisk długosza. Rezerwat utworzono 8 grudnia 1989 r. przede wszystkim w celu ochrony tej konkretnej paproci. Na jego obrzeżach wytyczono kilkukilometrowej długości ścieżki dydaktyczne (piesze i rowerowe) zaopatrzone w kilkanaście tablic opisujących po polsku i niemiecku atrakcje obszaru. Przygotowano wiaty, stoliki, ławki i nawet wieżę widokową, z której obserwować można trzcinowiska, ptaki wodne, Zalew Szczeciński i wsteczną deltę Świny.
Tablice dydaktyczne warto czytać uważnie, ponieważ w rezerwacie rosną także inne chronione rośliny, mieszkają ciekawi przedstawiciele świata gadów, płazów, ptaków. Przy odrobinie szczęścia może uda się nawet poobserwować bielika.