Zamek w Przegorzałach (obecnej dzielnicy Krakowa) to zasadniczo kompleks dwóch budynków usytuowany na zalesionym wzgórzu na terenie bielańsko-tynieckiego parku krajobrazowego. Pierwszy budynek to mogąca kojarzyć się ze średniowieczem kamienna baszta mieszkalna, drugi to zamek.
Baszta została wybudowana w latach 1924-1939 przez znanego architekta Alfreda Szyszko-Bohusza, ówczesnego zarządzającego odnową Zamku Królewskiego w Krakowie. Basztę połączono telefonicznie ze stróżówką - małym okrągłym budyneczkiem stojącym u jej podnóża przy ulicy Jodłowej. W czasie II wojny światowej właściciele baszty zostali wysiedleni. Na wzgórzu rozlokowano baterię artylerii niemieckiej. W baszcie zamieszkał, szef dystryktu krakowskiego Otto Wachter.
W 1942r. tuż przy baszcie, hitlerowcy rozpoczęli budowę nowego obiektu. Z założenia miał to być luksusowy ośrodek wypoczynkowy dla pilotów Luftwaffe. Pierwowzorem nowej budowli był jeden z alpejskich zamków. Zamku nie ukończono z powodu zajęcia Krakowa przez Armię Czerwoną. W 1945 roku rodzina Bohuszów bezskutecznie starała się o zwrot mienia zagarniętego przez Niemców. Basztę przejął Instytut Badawczy Leśnictwa. Obecnie pomieszczenia zamku zajmuje Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na parterze znajduje się restauracja "U Ziyada". Kompleks mieści się w Krakowie przy ulicy Jodłowej 13.