Luftmaszyna, z niemieckiego dmuchawa, to popularna nazwa rzeszowskiej kamienicy stojącej na rogu ulic Słowackiego i Kościuszki w sąsiedztwie Ratusza. Swą oryginalną nazwę budynek zawdzięcza austriackiemu oficerowi, który stracił w przeciągu swą wojskową czapkę krzycząc przy tym „Das ist eine Luftmaschine!".
Kamienica wzniesiona została w pierwszej połowie XIX wieku z przeznaczeniem na hotel prowadzony przez Żyda Ozjasza Finka. Hotel cieszył się powodzeniem rzeszowskich elit jako miejsce hucznych przyjęć i rautów, a nawet przedstawień teatralnych. Przebywać tu miała ze spektaklem teatralnym słynna polska aktorka Helena Modrzejewska, a nawet japoński teatr. Przebywał tu także Ignacy Łukasiewicz – twórca lampy naftowej i naftowego przemysłu. Jako delegat Towarzystwa Demokratycznego Polskiego w latach 1845-1846, spotykał się w "luftmaszynie" z Edwardem Dembowskim i Franciszkiem Wiesiołowskim, czyniąc przygotowania do Wiosny Ludów 1848 roku.
Na froncie budynku widnieje tablica pamiątkowa poświęcona właśnie tym historycznym wydarzeniom związanym z Łukasiewiczem i Powstaniem Galicyjskim.