Opactwo Cysterskie w Wąchocku to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Zaś mur klasztorny na dziedzińcu przed kościołem posłużył środowiskom Armii Krajowej za miejsce ekspozycji nazwisk bohaterów walki o wolność - Panteon Pamięci Podziemnego Państwa Polskiego 1939 – 45.
Na murze znajdują się tablice pamiątkowe, symbole i odznaczenia upamiętniające działalność zgrupowań partyzanckich. W jego centrum stoi pomnik Polskiego Państwa. Tuż przy kościele rzuca się w oczy dużych rozmiarów napis: “Nas nie będzie lecz Ty nie zaginiesz, pieśń Cię weźmie legenda przechowa, wichrem chwały w historie popłyniesz Armio Krajowa”. W 1988 roku odbył się na terenie klasztoru pogrzeb majora Jana Piwnika "Ponurego", którego prochy sprowadzono z Nowogródczyzny. Ta uroczystość na owe czasy stała wielką manifestacją narodową i patriotyczną.
W klasztorze znajduje się też Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu również z eksponatami z okresu II wojny światowej i działalności AK. Podczas wojny oddziały majora Hubala i partyzanci "Ponurego" i "Nurta" często korzystali z pomocy braci zakonnych. O tym miejscu można by pisać i pisać...Najlepiej przyjedźcie i zobaczcie je sami.