Pomnik - głaz pamięci majora Tarchalskiego znajduje się u zbiegu al. Wojska Polskiego i ul. Pawła Jasienicy. Mieczysław Tarchalski polski wojskowy, major Wojska Polskiego, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i wojny obronnej Polski w 1939 r. Przed wojną był nadleśniczym i szefem wyszkolenia leśników.
Czynną walkę z okupantem rozpoczął w grudniu 1939 roku, najpierw samodzielnie sabotując okupacyjne zarządzenia i organizując podległych mu pracowników leśnych. W 1942 roku - został komendantem AK w obwodzie włoszczowskim, potem objął dowództwo I batalionu Las, który przeprowadził 63 akcje zadając Niemcom duże straty w ludziach i sprzęcie.
W styczniu 1945 major Tarchalski został aresztowany przez NKWD i wywieziony do łagru gdzie spędził blisko trzy lata. Po powrocie do Polski został ponownie aresztowany przez UB i skazany na karę śmierci, zamienioną potem na 10 lat więzienia. W 1956 zwolniony z więzienia na mocy amnestii podjął pracę w Okręgowym Zarządzie Lasów Państwowych w Szczecinie. Z Jego inicjatywy powołano Woliński Park Narodowy. Za walkę i zasługi mjr Mieczysław Tarchalski został odznaczony orderem Virtuti Militari.