Lwówek, miasto leżące w powiecie nowotomyskim, powstało w 1414 r. z inicjatywy rodu Ostrorogów władających znacznymi terenami w tej części Wielkopolski. Nosiło początkowo nazwę Wojszyno zmienioną w 1419 r. na Lwów, a w XVI w. na Lwówek.
Jak wiele miast, przechodził Lwówek okresy rozwoju i zastojów. Pierwszy dobry okres przypadał na czas do wojen szwedzkich, gdy miasto, władane przez Ostrorogów posługujących się od pewnego czasu nazwiskiem Lwowskich, było prężnym ośrodkiem handlu i rzemiosła. Po zastoju spowodowanym zniszczeniami dokonanymi przez Szwedów Lwówek powrócił na drogę rozwoju w XIX i na początku XX w. Zachował się układ przestrzenny miasta powstały w XV w., lecz większość jego zabudowy pochodzi z drugiej połowy XIX i początku XX w.
Wśród ciekawych obiektów Lwówka znajduje się zespół kamienicy i przylegającego do niej spichlerza znajdujący się przy ulicy Powstańców Wielkopolskich po numerem 15. Obiekty te zostały wzniesione dla Spółdzielni „Rolnik” powołanej do życia w 1909 r. Kamienicę wzniesiono po tym roku, a spichlerz ukończono w 1923 r.
Kamienica z narożną szachulcową wieżyczką oraz spichlerz o historyzującej architekturze to zabytek o znaczeniu gminnym znajdujący się w ewidencji Konserwatora Zabytków Województwa Wielkopolskiego.