W powiecie gorzowskim zlokalizowanych jest dziewięć obszarów ochrony przyrody wchodzących w skład systemu „Natura 2000”. W opisanym na portalu Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym wyodrębniono dodatkowo sześć rezerwatów. Jeden z nich o nazwie „Dębina” położony jest stosunkowo niedaleko Gorzowa i nietrudno do niego trafić. Wystarczy wyjechać z miasta drogą numer 151 w kierunku Barlinka, po czym skręcić z niej w lewo w miejscu oznaczonym drogowskazem na Kabatki.
Stary brukowany trakt sam w sobie ma wiele uroku. Po około dwóch kilometrach doprowadzi nas do mostku nad Kanałem Kłodawskim. Dwunastohektarowy obszar wokół niego, decyzją Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (dziś powiedzielibyśmy po prostu Ministerstwa Środowiska) ogłoszono w 1995 roku rezerwatem krajobrazowo-leśnym. Chroni malowniczy fragment grądu środkowoeuropejskiego.
Do niedawna mówiło się, że jest on najlepiej w całej Puszczy Gorzowskiej zachowanym typowym grądem, czyli lasem dębowo-grabowym. Właściwie pozostaje nim nadal, tyle że we wrześniu 2011 r. został mocno przerzedzony przez szalejącą w gminach Kłodawa, Witnica i Bogdaniec trąbę powietrzną. Powalone drzewa leżą szeregiem, wszystkie skierowane w jedną stronę. Nikt ich nie usuwa, bo to przecież rezerwat. Leżą tak niczym pomnik minionych wydarzeń a potężne bryły korzeniowe wznoszą się wysoko ponad powierzchnię ziemi. Uprzątnięto jedynie te części drzew, które tarasowały drogę.
Środowisko rezerwatu jest rzeczywiście wyjątkowe – inaczej nie stwierdzono by tutaj występowania ponad 50 gatunków porostów nadrzewnych zwanych „zwiastunami czystego powietrza”. Różnego rodzaju mszaków, paprotników i innych roślin naczyniowych rośnie w „Dębinie” co najmniej 68 gatunków. Mało tego, znajdują się tu także stanowiska jednego z największych polskich chrząszczy - jelonka rogacza i – także niemałego - kozioroga dębosza. Oba gatunki objęto ścisłą ochroną.