Kiedy w drugiej połowie XIX wieku zakończono rozbieranie dawnych murów miejskich, w Gubinie powstał problem zagospodarowania zwolnionych gruntów. Powołana komisja upiększania miasta zaproponowała utworzenie tzw. zielonego ringu, czyli zespołu miejskich zieleńców. Jednym z nich stał się dzisiejszy Park Mickiewicza położony pomiędzy ulicami Dąbrowskiego i Słowackiego a rzeką Lubszą.
W 1873 r. powstał nowy plac gubiński, który nazwano Wilhelmplatz. Na jego terenie w 1874 r. odsłonięto pomnik ku pamięci 100 żołnierzy z Gubina, którzy polegli w wojnie francusko-niemieckiej w latach 1870-1871. Do placu przylegał teren zagospodarowany w 1870 r. według założeń rajcy miejskiego Jackeschky’ego na park miejski.
Na terenie liczącym około 0,6 hektara zasadzono wówczas wiele gatunków drzew. Do dziś wyrosły z nich okazałe dęby, buki, klony i kasztany. Rarytasami są miłorząb dwudzielny i platan klonolistny. Ozdobą parku jest fontanna z maszkaronami pozbawiona po wojnie stojącej na szczycie rzeźby. Obecnie na terenie zieleńca oprócz parkowej infrastruktury znajduje się plac zabaw dla dzieci.