Gubin, malowniczo położone miasto na brzegach Nysy Łużyckiej, należy od 1945 r. do dwóch narodów, polskiego i niemieckiego. Dziś jego mieszkańcy starają się o stworzenie euromiasta. Wspólnie promują również jego turystyczne walory. A ma Gubin czym się pochwalić, mimo że wiosną 1945 r. znaczna jego część została zniszczona. Pozostały jednak obiekty dokumentujące dawną świetność miasta. Wśród obiektów figurujących dziś w rejestrze zabytków jest budynek przy ulicy 3 Maja 2.
Neorenesansowy obiekt wzniesiono na siedzibę Muzeum Miejskiego w latach 1911-1913. Jego fundatorem był jeden z ówczesnych przedsiębiorców gubińskich, właściciel fabryki sukna Adolf Wolf. Muzeum funkcjonowało tutaj do 1945 r. W czasach powojennych jego pomieszczenia przeznaczono na Wiejski Dom Towarowy. Dziś pełni różne funkcje. Mieści m.in. Izbę Muzealną Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej.
Dawne Muzeum Miejskie wpisane zostało do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa w dniu 4 kwietnia 1977 r. decyzją nr 2528.