Doktor Juliusz Roger, oprócz dbania o zdrowie pary książęcej Wiktora I Herzoga von Ratibora, o czym wspomniałem w którymś z artykułów - w roku 1858 postanowił założyć ogólnie dostępny szpital pw.św.Karola (m.in. orędownik w czasie zarazy; być może wybierając patrona, miał świeżo w pamięci sytuację w okolicach Rud Wielkich podczas wielkiej zarazy w latach 1847-49). W swym szpitaliku leczył miejscową ludność za niewielką opłatą, bądź zupełnie za darmo.
Niewielki budynek dawnego szpitalika dra Rogera, zachował do dziś swe pierwotne cechy stylu historyzmu z elementami neogotyku angielskiego i są to zdobienia nadzwyczaj skromne, bo niewątpliwie stawiając opisywany budynek, doktor nie miał na celu, by go ozdabiać wyszukanymi tzw. szczegółami architektonicznymi, lecz służyć okolicznej ludności, która do zamożnej nie należała.
W chwili obecnej, w budynku ma swoją siedzibę Ośrodek Edukacyjny Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, Oddział w Rudach Wielkich im. dr Juliusza Rogera. Ośrodek realizuje zajęcia z zasad uprawiania turystyki bez szkody dla środowiska, walorów przyrodniczych, krajobrazowych, historycznych i kulturowych parku krajobrazowego, w które to walory park jest niewątpliwie (jeszcze...) bogaty na niemal całej swej powierzchni ( ok. 48.387 ha z otuliną o pow. ok. 14.010 ha ). Program jest realizowany dla szkół w formie pogadanek, warsztatów, festynów i konkursów ekologicznych.