Śrem ma wielowiekową historię, która pozostawiła po sobie wiele pamiątek. Ich zbieraniem, przechowywaniem i eksponowaniem zajmuje się Muzeum Śremskie powołane w latach 70. XX w. Jednak podwaliny pod obecne zasoby muzeum położył mieszkaniec Śremu Feliks Sałaciński.
Cukiernik z zawodu swoją pasję kolekcjonerską zaczął od przypadku. W 1895 r. znalazł na podśremskich polach miedzianą monetę Zygmunta III. Dała ona początek zbiorom, które Sałaciński pokazał po I wojnie światowej w małym muzeum w swoim domu przy ulicy Kościuszki 12. Po śmierci kolekcjonera miasto odkupiło znaczną część śremskich pamiątek. Pokazano je w 1976 r. w lokum nowego muzeum w miejskim ratuszu.
Muzeum Śremskie z upływem lat powiększało swoje zbiory, a także rozszerzało swoją działalność m.in. o wydawnictwa i organizację regionalnych imprez. W 1991 r. przeniosło się do miejskiej willi przy ulicy Mickiewicza 89. Budynek z początków XX w. gwarantował większą powierzchnię, a przyległy do niego ogród stwarzał możliwość organizacji pokazów i imprez plenerowych. Obok willi zbudowano dodatkowy budynek ekspozycyjny. Jednym z udanych programów Muzeum Śremskiego są „Sentymenty” pokazujące i propagujące lokalną historię, zwyczaje i kulturę.