Pierwsze w Polsce Muzeum Neonów to placówka jedyna w swoim rodzaju, wyjątkowa i niezaprzeczalnie klimatyczna. Spacerując po mrocznych pomieszczeniach pofabrycznych rozświetlanych wielobarwnymi, starymi reklamami możemy poczuć się jak bohaterowie ekscytującej wycieczki. Dla młodych to prawdziwa wyprawa w przeszłość. Nieco starsi uśmiechają się bezwiednie – nic dziwnego, to miejsce wywołuje sentymentalne wspomnienia. Znajdziecie tu wiele kultowych neonów i to nie tylko warszawskich.
Muzeum działa w budynku nr 55 na terenie praskiego Soho Factory (ul. Mińska 25). To dość spory obszar, więc najlepiej zapytać o drogę ochroniarza. Przemierzając uliczki dawnej Manufaktury Lnianej i Jutowej koniecznie trzeba rozglądać się dookoła – neony przymocowane są także na zewnątrz. Placówka otwarta jest od czwartku do niedzieli. Funkcjonuje pod egidą Fundacji Neon, więc zamiast biletu wstępu kupujemy cegiełkę, która zostanie wykorzystana na renowację kolejnych eksponatów. Niektóre z nich, by mogły cieszyć oko pełnią swojej krasy - wymagają koniecznych i dość kosztownych napraw.
Każdy pozyskany neon ma swoją historię. Przy tych pięknie już świecących umieszczono kilka zdań informujących o tym, gdzie pierwotnie się znajdowały. Bardzo interesujące są także plansze przedstawiające rysunkowe projekty neonów z archiwum firmy Reklama.
Twórcy i jednocześnie dyrektorzy Muzeum Neonów – Ilona Karwińska i David Hill – w swojej witrynie internetowej http://www.neonmuzeum.org/ umieścili apel : „Jeśli mają Państwo informacje o neonach, które możemy pozyskać i uratować lub w przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt.” Rozejrzyjcie się dookoła. Może i wam uda się uchronić jakiś neon przed zapomnieniem.