Kazimerz Szpotański, inżynier elektryk, założył w 1918 roku początkowo nieduże przedsiębiorstwo produkujące włączniki elektryczne. Po przeniesieniu na Kamionek firma szybko się rozwinęła, stając się wkrótce największym zakładem produkującym aparaturę elektryczną w kraju.
Fabryka z szarej cegły cementowej przy ul. Gocławskiej 12 na Kamionku powstała w latach 1928-36. Jak podaje Jerzy Kasprzycki, zakład produkował aparaturę rozdzielczą do 150 kV, przekładniki, odgromniki, elektryczne przyrządy pomiarowe oraz aparaty rentgenowskie. Swój przekładnik napięciowy do 450 kV firma wysłała na Wielką Światową Wystawę w Nowym Jorku, gdzie w 1939 roku pokazywano najnowsze osiągnięcia techniki.
Funkcjonalistyczne budynki fabryki, zaprojektowane przez Feliksa Sztompkego, częściowo przetrwały wojnę. Po odbudowie przedsiębiorstwo zostało przejęte przez państwo i przemianowane na Pierwszą Państwową Fabrykę Aparatów Elektrycznych, a później Zakłady Wytwórcze Aparatury Wysokiego Napięcia. Pod sam koniec lat dziewięćdziesiątych ulokowała się tu Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej i stopniowo remontuje wnętrza fabryki, adaptując je na cele dydaktyczne.