O kapliczkach usytuowanych przy głównych drogach można śmiało powiedzieć że uczą na pokory i powód jest tylko jeden - aby przyjrzeć się im musimy po prostu zwolnić i stanąć. To kapliczka stawia nam warunki. Takim miejscem jest właśnie wieś Słupy przez którą przechodzi bardzo ruchliwa droga prowadząca z Olsztyna do Tuławek i w dalsze kierunki.
W samej miejscowości nie ma kapliczek, natomiast odnajdziemy dwie ustawione przed i za wsią, tuż przy tej często uczęszczanej drodze. Jedna znajduje się na niewielkim wzniesieniu obok traktu odbijającego w kierunku kolonii miejscowości Kieźliny. Kapliczkę wybudowano w stylu neogotyckim, jednopoziomowa z szerszą bazą i murowana z czerwonej cegły. Wokół niej cztery ostrołukowe wnęki; dwie puste a dwie to przeszklone nisze. Całość przykryta dwuspadowym daszkiem. Kapliczka choć narażona jest na uszkodzenia mechaniczne związane z ruchliwym traktem, utrzymana jest w dobrym stanie, dokonano także delikatnej rewitalizacji.
Drugi taki obiekt umiejscowiony jest właściwie na kolonii wsi Słupy przy tej samej drodze ale już głęboko w lesie. Wybudowana w 1931 r., również z czerwonej cegły zachowując także styl neogotycki i podobnie jak pierwsza opisywana posiada podobny układ ostrołukowych wnęk. To co ją z pewnością wyróżnia to różne elementy wotywne umieszczone wokół niej, jest tu nawet mocno wyblakła reprodukcja obrazu Świętej Rodziny. Zastanawiać może jedynie fakt cel umieszczenia lustra od strony frontowej. Być może odbite światło ma zwrócić na nią uwagę przejeżdżających kierowców. Mimo braku zabudowań w pobliżu kapliczka jest w dobrym stanie. O dacie wybudowania zaświadcza metalowa chorągiewka na szczycie daszku.