Początki elektryczności w Łodzi datowane są na koniec lat 80. XIX w. Powstała wówczas elektrownia zasilająca sieci trakcyjne łódzkich tramwajów, wybudowana na terenie zajezdni przy ul. Tramwajowej ( pierwsze łódzkie tramwaje wyjechały 23 grudnia 1898 r.) Na dużą skalę powstawały małe elektrownie przyfabryczne małej mocy zasilające manufaktury.
Ludwik Meyer (łódzki fabrykant) nie zostawał w tyle z techniką. Budując swą prywatną ulicę - Pasaż Meyera, "bogatą" w luksusowe kamienice i wille (z przeznaczeniem dla władz gubernialnych, które rzekomo miały się przeprowadzić z Piotrkowa do Łodzi. Nigdy do tego nie doszło a Meyer był zmuszony do wynajmu i sprzedaży budynków w pasażu) wyposażył ją w sieć gazową, wodociągową i elektryczną.
Swą "małą elektrownię" umieścił w podziemiach kamienicy pod nr 3. Energię wytwarzała "dynamo-elektryczna maszyna z motorem gazowym" i dzięki niej pasaż od 1887 r. był pierwszą ulicą z oświetleniem elektrycznym. "Rewolucja" energetyczna w Łodzi nastąpiła z chwilą uruchomienia w roku 1907 elektrowni przy ul. Targowej 1/3