Liczące niespełna 14 tysięcy mieszkańców Dębno jest niekwestionowaną stolicą polskiego maratonu. Chociaż organizowany tu od 1966 r. bieg maratoński nie należy do największych tego typu imprez w kraju, z pewnością jest najstarszy. Pierwszy tzw. Mały Maraton odbył się z okazji tysiąclecia Państwa Polskiego. W biegu na odległość 21,5 km wystartowało wówczas 24 zawodników i wszyscy dotarli do mety. Z roku na rok zawodników przybywało a trasę wydłużano. Klasyczny dystans 42,195 km obowiązywał po raz pierwszy w roku 1969. Pełnił jednocześnie rolę Mistrzostw Polski w tej dziedzinie.
O Dębnowskim Maratonie stawało się coraz głośniej. Wśród uczestników zawodów zaczęli pojawiać się obcokrajowcy. W 1975 r. pośród 138 biegaczy wystąpił m.in. jeden z rekordzistów lat 70. Ronald „Ron” Hill (dwukrotny mistrz Europy w tej dyscyplinie). W 1979 r. po raz pierwszy wystąpiła kobieta (Niemka; pierwsza Polka wystartowała dwa lata później). Niestety, z powodu braku funduszy w latach 1991-1998 przerwano w Dębnie organizowanie biegów.
Reaktywowano maraton w roku 1999, rangę mistrzowską przywrócono w r. 2000 (w kategorii kobiet) a w kolejnym roku dla kategorii mężczyzn. 6 kwietnia 2014 w mieście odbyły się kolejne Mistrzostwa Polski. Jednocześnie był to 41 Maraton Dębno, 33 Mistrzostwa Polski Kobiet, 12 Mistrzostwa Polski Policjantów, 6 Międzynarodowy Maraton Strażaków – Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Polski Pracowników Oświaty. Zgłosiło się grubo ponad dwa tysiące zawodników w różnym wieku i z różnych krajów (nie tylko europejskich). Trasę podzielono na cztery pętle – dwie mniejsze przebiegały ulicami miasta, dwie większe prowadziły z Dębna przez Dargomyśl i Cychry z powrotem do Dębna. Zdecydowana większość uczestników zdołała bieg ukończyć.