W Vietz, gdyż tak nazywane było dawniej to miasto, już w XIV wieku cystersi z niedalekich Mironic przygotowywali piwo do warzenia, następnie prawa te nabył kolonista Feuerhermm, który był sołtysem Vietz, a później, w XIX wieku, istniejący już browar wydzierżawił Ernest Ferdinad Handke, po czym przejął go na własność.
Browar ten uznawany był za jeden z najnowocześniejszych małych browarów w północnych Niemczech. Pochodzące z niego piwo słynęło z dobrej jakości chmielu; powszechnie znane było piwo bawarskie, zaś na początku XX wieku jasne i ciemnie piwo SternBrau.
Browar został znacjonalizowany po II wojnie światowej; niezależność odzyskał dopiero w 1992 roku. Wybudowano wówczas biurowiec oraz uruchomiono karczmę "Piwosz". Po 2009 roku, gdy browar zmienił właściciela, zmodernizowano linie technologiczne oraz poszerzono gamę produktów, dzięki czemu w lubuskiem oraz w większych miastach Polski oraz w USA, Niemczech, Austrii czy Szwecji sprzedawane są piwa smakowe. Firma ma także monopol na piwa kąpielowe, które dostarczane są do salonów piękności oraz SPA. Ciekawostką jest fakt, że browar w Witnicy jest jedynym działającym browarem w lubuskiem.