Ratusz gotycki (XIV w.) jest jednym z ważniejszych zabytków Morąga. Mimo licznych pożarów i przebudów zachował średniowieczny charakter. Jest jednym z kilku przykładów tego typu budowli na ziemiach Warmii i Mazur. Prostokątną bryłę budynku murowanego z cegły, z dwoma silnie rozczłonkowanymi szczytami, wieńczy dach z wysmukłą wieżyczką zegarową.
Przed ratuszem w centrum miasteczka stoją dwie potężne armaty - symbol miasta i jego atrakcja turystyczna. Działa odlano w 1864 r. w belgijskim Liege. Były jednymi z wielu armat używanych przez armię francuską podczas wojny z Prusami, która wybuchła w 1870 r. Dobre uzbrojenie niewiele jednak Francuzom pomogło, niebawem działa zostały zdobyte przez wroga. Dowódcy zwycięskiej armii pruskiej postanowili wykorzystać nadmiar uzbrojenia w charakterze pomników. Jednym z miast, do których trafiły francuskie działa, był Morąg. Od ponad stu lat armaty uczestniczą w życiu miasta. Po II wojnie światowej wycelowano je na wschód. Ponoć były to jedyne w Polsce lufy skierowane w tym kierunku.
Ostatnia bitwa z udziałem szacownych zabytków rozegrała się w 1998 r. Na dwóch ciężarówkach przewieziono je do stolicy, aby wspomogły morążan domagających się reaktywowania powiatu. Podobno na wieść o artylerii nadciągającej pod Urząd Rady Ministrów w stan gotowości postawiono służby specjalne. Niestety, i tym razem działa nie przyniosły zwycięstwa.
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła warmińsko-mazurskie