Tę ciekawie konstrukcyjnie kapliczkę wystawiono na dawnych rogatkach miasta, obecnie w widłach ulic Mikołaja Kopernika i Wiejskiej. Jest to trakt prowadzący z Lidzbarka Warmińskiego do Olsztyna i właściwie aby ją dojrzeć, trzeba obrać właśnie taki kierunek, bo mimo że jest ona okazała i wyeksponowana na niewielkim wzniesieniu, to raczej najbardziej widoczna jest jej strona frontowa. Generalnie kapliczka nie jest bogato zdobiona, jednak zdecydowanie zachwyca swoim wyglądem, znacznie odbiega też kształtem od innych tego typu warmińskich budowli.
Kapliczkę utrzymano w stylu neogotyckim, jest wysoka, co dodatkowo podkreśla jej usytuowanie, wymurowano ją z czerwonej cegły, a część bazową wsparto nietypowo wysokimi przyporami. Zdecydowanie główny jej urok stanowi prześwit w środkowej części zamiast wnęki lub niszy, umieszczono w niej centralnie posążek Madonny. W dolnej kondygnacji mieszczą się niewielkie blendy oraz tablica poświęcona fundatorowi, stąd wiemy o fundatorze i dacie powstania, czyli roku 1896. Górna część kapliczki to duże okrągłe i obudowane nisze oraz metalowe zdobienia w formie krzyża z kotwicą. Całość przykrywa ciekawie rozbudowany daszek z krucyfiksem na szczycie.
Mimo szczególnie ruchliwego miejsca ustawienia kapliczki tuż za nią jest lokalne centrum handlowe; jest ona w bardzo dobrym stanie i z pewnością pod ścisłą opieką mieszkańców.