I wojna światowa była tragicznym okresem w dziejach świata. Ten pierwszy totalny konflikt przyniósł zniszczenia i śmierć oraz upadek wielu gospodarek krajów w nim uczestniczących. Skutki wojny odczuwane były jeszcze w latach po jej zakończeniu. Borykała się z nimi także Polska, która odzyskała po niej niepodległość.
Jednym z problemów powojennej Polski był duży wzrost kosztów utrzymania. Postępującej drożyźnie nie dorównywał wzrost dochodów społeczeństwa. Rząd podjął w grudniu 1919 r. decyzję o wypłacie tzw. „trzynastej pensji” pracownikom państwowym. Na terenie dawnych zaborów rosyjskiego i austriackiego te premie wypłacono. Niestety w dawnym zaborze pruskim władze odmówiły wypłat. Doprowadziło to do robotniczych wystąpień w Poznaniu, które miały miejsce 26 kwietnia 1920 r.
Do protestujących pod Zamkiem Cesarskim robotników kolejowych policjanci oddali strzały zabijając 7 i raniąc 32 osoby. Dwie z nich zmarły w szpitalu. Obawiając się eskalacji demonstracji robotniczych władze byłej Dzielnicy Pruskiej zdecydowały się na wypłacenie „trzynastej pensji”. W pogrzebie ofiar uczestniczyło około 20 tysięcy osób. Pamięć poległych 26 kwietnia 1920 r. robotników kolei czci tablica wmurowana w ścianę Zamku Cesarskiego. Widnieją na niej ich imiona i nazwiska.