Przede wszystkim Podlaski Wersal
Białystok znany jest jako kolebka polskiej muzyki chodnikowej, tzw. disco-polo, ale należy przypomnieć, że stąd pochodziła także kultowa bluesowa grupa Kasa Chorych. To rodzinne miasto wokalistki Kayah i gwiazdy filmu Izabelli Scorupco. Białystok bywa nazywany "wsią wojewódzką". W granicach administracyjnych miasta sporo jeszcze drewnianej zabudowy i stosunkowo dużo uprawnych pól. Powodem tej sytuacji była polityczna decyzja z 1919 r. Wtedy powiększono znacznie obszar miasta, przyłączając do niego "na wyrost" wiele okolicznych wsi. Ten zabieg miał zwiększyć wpływ Polaków w wyborach do miejskiej rady. Śródmiejski Białystok był wówczas zdominowany przez Żydów, Niemców i Rosjan.
Chlubą i symbolem Białegostoku jest pałac Branickich. Prace przy jego budowie, rozpoczęte w końcu XVII w. przez Stefana Mikołaja, dokończył Jan Klemens Branicki w połowie XVIII w. Hetman wielki koronny Jan Klemens Branicki jest postacią wielce zasłużoną dla Podlasia, a zwłaszcza dla Białegostoku, który pod jego rządami awansował do grona znaczniejszych miast regionu. Pałac jest wspaniałym przykładem barokowej rezydencji, która w XVIII w. z trudem znajdowała równe sobie w Rzeczypospolitej. Pomiędzy dwoma dziedzińcami z jednej strony a parkiem z drugiej stoi gmach pałacu ze wspaniałymi fasadami. Boczne skrzydła rezydencji łączą z korpusem głównym arkady. Od południowego zachodu przylega do pałacu park francuski, z typowymi dla baroku labiryntami ścieżek pomiędzy szpalerami strzyżonych bukszpanów. Nie brak tu stylowych ogrodowych figur, fontann oraz kwietnych rabat.
Za czasów hetmana pałac był ośrodkiem magnackiego mecenatu sztuk i oświaty. Gościł królów i najznamienitszych artystów epoki. Działał tu teatr, w którym utrzymywano orkiestrę i zespół baletowy. Pierwszą operę z udziałem włoskich śpiewaczek wystawiono tutaj już w 1748 r., a więc 17 lat wcześniej niż w uznawanym za prekursorski warszawskim Teatrze Narodowym! Branicki utrzymywał w budynkach pałacowych także założone przez siebie Wojskową Szkołę Inżynierii i Budownictwa oraz Szkołę Akuszerii.
Obecnie ze wspaniałym wyglądem zewnętrznym pałacu nie idzie niestety w parze stan zabytkowych wnętrz. Budynek użytkuje Akademia Medyczna, nie ma możliwości zwiedzania, ale też niewiele z dawnego barokowego przepychu magnackiej rezydencji tu pozostało. Ślady świetności zachowały pokój chiński i kaplica. W dawnej sali balowej mieści się obecnie akademicka aula. Za południowo-wschodnim skrzydłem pałacu znajdują się dawny arsenał (w nim galeria "Arsenał" z kawiarnią) i oranżeria.
W końcu lipca 1920 r. zajmujący wtedy Białystok bolszewicy utworzyli w pałacu Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski. W hetmańskich komnatach towarzysze Dzierżyński, Marchlewski i Kon snuli plany przejęcia władzy po zajęciu Warszawy. Komitet stanowił zalążek przyszłego rządu Polskiej Republiki Rad.