Mieszcząca się przy ulicy Krasińskiego baszta z fragmentami murów obronnych jest pozostałością po średniowiecznych obwałowaniach miejskich. Obecny kształt murów i baszty to powojenna rekonstrukcja z lat 1957 - 1958. Średniowieczne mury Wrocławia zostały zburzone na rozkaz wojsk napoleońskich, które zniszczyły większość okalających miasto dawnych fortyfikacji. Z uwagi na dobre wkomponowanie się baszty w zabudowę mieszczańską, postanowiono na zachowanie tej budowli w XIX- wiecznym układzie zabudowy miasta.
Niestety w czasie działań wojennych baszta uległa znacznym zniszczeniom. Dopiero w latach 50-tych XX w., Polacy w imię odkrywania słowiańskich pamiątek dokonali odbudowy części murów obronnych, które ongiś miały pamiętać czasy pierwszych Piastów. Podczas rekonstrukcji baszty w jeden z jej narożników wkomponowano rzeźbę niedźwiadka. Skąd pochodzi potoczna nazwa baszty -"niedźwiadka".
Z uwagi na położenie, obiekt jest mało odwiedzany przez turystów. Znajduje się z boku Hali Targowej, usytuowany w podwórzu bloków ulicy Piaskowej, w pobliżu lokalnego śmietnika sprawia, że teren ten jest mało atrakcyjny dla mieszkańców jak i turystów, dla których nie znaleziono pomysłu na ożywienie budowli. Nie zmienia to faktu, że jest swoistą ciekawostką, którą warto odwiedzić.