Zespół klasztorny premonstrantów we Wrocławiu składa się z kościoła garnizonowego św. Wincentego (z XIII w., rozbudowanego w XIV, XV w. i odbudowanego po zniszczeniach 1945 r.) oraz barokowego budynku klasztornego (z XIII w., przebudowanego w XVII w., rozbudowanego w l. 1682-1695). Obecnie kościół należy do parafii greko-katolickiej.
Kościół św. Wincentego kryje w sobie wspaniałą perełkę - barokową kaplicę. Ufundowana została przez opata klasztoru premonstratensów Ferdinanda hr. Hochberga. Zbudowana na fundamentach gotyckiej, w latach 1723-28 miała służyć jako miejsce godnego pochówku opata. Kaplica bardzo ucierpiała w czasie II wojny - uszkodzone sklepienie zapadło się niszcząc praktycznie całe wnętrze. Po wojnie były plany aby ją rozebrać, ale w końcu obiekt prowizorycznie zabezpieczono, następnie odbudowano ściany i sklepienie.
W latach 90- tych rozpoczęto prace restauracyjno-konserwatorskie. Kaplica posiadała przebogaty wystrój - iluzjonistyczne freski, sztukaterie, złocenia, które udało się zrekonstruować dzięki przedwojennej dokumentacji i resztkom ocalałych oryginałów m.in. ołtarz złożono z ponad 1500 części. Pieta z ołtarza jest wierną kopią gotyckiego dzieła, którego oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
W odbudowie kaplicy wykorzystano środki w wysokości ok 11 ml. złotych ,przyznane przez Unię Europejską, władze wrocławskie i Ministerstwo Kultury.