Kościół został wybudowany w latach 1894-99, w dobie szybkiego rozwoju dzisiejszej dzielnicy Sosnowca-Niwka, według projektu znanego w Zagłębiu architekta, Józefa Pomian-Pomianowskiego. Jest to budowla o trzech nawach, halowa, wzniesiona w stylu neogotyckim. Nie jest to świątynia orientowana, gdyż skierowana jest na południe. Główny korpus z nawą główną pokrywa sklepienie krzyżowo-żebrowe, zaś prezbiterium przykryto sklepieniem gwiaździstym.
We wnętrzu kościoła, na uwagę zasługują malowidła z 1906 roku, których autorem jest Piotr Niziński, mało znany uczeń Jana Matejki, współpracujący ze Stefanem Matejką i Włodzimierzem Tetmajerem. Zajmował się głównie malowaniem polichromii w krakowskich kościołach. Malowidła w sosnowickiej świątyni odkryto je dopiero w 1993 roku i niewątpliwie tworzą jedną z ozdób kościoła. Większość obecnego neogotyckiego wyposażenia kościoła wykonał Paweł Turbas, znany w mieście z innych sakralnych realizacji, na terenie Sosnowca. Uwagę powinny przykuć organy, zbudowane w 1907 roku, przez Jana Śliwińskiego.
Przyglądając się budowli z zewnątrz, jest to bryła naśladująca epokę gotyku. Tak, więc niewątpliwie można w niej zauważyć m.in. sterczyny, maswerki, ściany i ścianki szczytowe typu schodkowego, tzw. ślepe okna, zwane blendami, przypory, czy rzygacze na wieży kościelnej.