Ulica Św. Marcin należy do najciekawszych miejsc Poznania. Zmierzając z dworca kolejowego Poznań Główny w kierunku centrum miasta, mijamy na pierwszym odcinku Św. Marcina zespół okazałych budowli Dzielnicy Cesarskiej wzniesionych w latach 1905-1914. Idąc dalej, mijamy odcinek arterii utworzony po wyburzeniu Bramy Berlińskiej w 1901 r. z nieistniejącą historyczną zabudową pierzei północnej. Ostatnia część ulicy to pierwotny trakt średniowiecznej osady Św. Marcin z gotyckim kościołem.
W czasie spaceru warto zwrócić uwagę na zespół ciekawych kamienic przy ulicy. Pierwszą kamienicą sąsiadującą z budynkami Dzielnicy Cesarskiej jest dom noszący numer 77. Jest to narożnikowy obiekt zajmujący działkę u zbiegu Św. Marcina i ulicy Tadeusza Kościuszki. Zbudowany został w pierwszych latach XX w. Ten neorenesansowy budynek na parterze mieścił bank, a wyższe kondygnacje zajmowały luksusowe mieszkania.
Do dziś pracują tutaj bankowcy, a w części mieszkalnej mieszczą się apartamenty noszące nazwę „Kamienica Bankowa”. Budynek jest zabytkiem o znaczeniu lokalnym.