Warszawa jest miastem, w którym znajduje się bardzo wiele miejsc pamięci. Uczczono nimi zarówno osoby, jak również ważne wydarzenia. Od 5 czerwca 2014 r. istnieje kolejne takie miejsce. Tym razem odbiega ono od dotychczas istniejących. Jest to Ogród Sprawiedliwych umiejscowiony na polanie Skweru im. „Jura” Gorzechowskiego na osiedlu Muranów.
Koncepcja utworzenia Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie powstała w 2013 r. Miejsce to wzorowane jest na Światowym Ogrodzie Sprawiedliwych w Mediolanie i ma upamiętniać osoby walczące z totalitaryzmem i ludobójstwem, niosące pomoc potrzebującym i występujące w obronie ludzkiej godności. Osoby te może każdy zaproponować, a aprobuje ich kandydatury Komitet Ogrodu Sprawiedliwych.
Pierwszymi osobami uhonorowanymi drzewami rajskiej jabłoni i okolicznościowymi kamieniami są: Anna Politkowska – rosyjska dziennikarka znana z krytycznego stosunku do prezydenta Władimira Putina oraz władz Rosji, występująca przeciwko wojnie w Czeczenii; Antonia Locatelli – włoska zakonnica, która przeciwdziałała ludobójstwu w Rwandzie; Magdalena Grodzka-Gużkowska – za udział w podziemiu, ratowanie Żydów z warszawskiego getta i prekursorską metodę leczenia dzieci autystycznych; Jan Karski – emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego, wzywał świat do powstrzymania zagłady Żydów; Marek Edelman – jeden z dowódców powstania w getcie, a po wojnie lekarz, społecznik i opozycjonista, który "służąc skrzywdzonym, budował moralny ład świata"; Tadeusz Mazowiecki – działacz opozycji w PRL, pierwszy niekomunistyczny premier po II wojnie światowej oraz wysłannik ONZ na Bałkanach.