W 1944 r. Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego uruchomiło w Krzesimowie centralny obóz pracy. W kwietniu 1945 r. powstały jeszcze trzy podobne obozy - w Warszawie, Jaworznie i Potulicach pod Bydgoszczą. W założeniu miały służyć przetrzymywaniu osób podejrzanych o kolaborację z Niemcami. Najczęściej jednak represjonowano w nich byłych żołnierzy AK i członków podziemnych organizacji, więziono również księży oraz osoby cywilne, w tym kobiety i dzieci.
Obóz w Krzesimowie mieścił się na terenie dworskiego folwarku. Warunki pobytu więźniów były fatalne. Przez ponad półtora roku działalności obozu przebywało tu łącznie około 2000 osób. Szacuje się, że 1500 spośród nich spoczywa w anonimowych mogiłach za folwarcznym murem. W miejscu nazwanym obecnie Doliną Krzyży w okresie ludowej Polski eksploatowano piasek i gromadzono śmiecie. Ujawnione w latach 90. dokumenty wyjawiły prawdę o obozie. Na miejscu pochówku ofiar krzesimowskiego obozu postawiono krzyże i pamiątkową tablicę.
W Krzesimowie znajduje się bardzo ładny klasycystyczny dwór z początku XIX w. Wiedzie do niego aleja, a na końcu podjazdu turystę wita klasyczny, niemal pałacowy front budynku z pięknym czterokolumnowym portykiem. Obiecujący widok musi niestety wystarczyć. W bardzo zmienionych wnętrzach dworu mieści się Dom Pomocy Społecznej. Dwór stoi w otoczeniu parku z wieloma pomnikowymi okazami rzadko spotykanych drzew.