"Szymon" to naturalna woda lecznicza (wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-wapienno-borowa), zalecana do kąpieli i do picia jako woda stołowa. Jest to jedno z najstarszych odkrytych źródeł w Szczawnicy (1816 r.). Pierwotnie nazywane "Pod Pagórkami", źródłem "Starym" i "Dolnym" a od 1840 r. nosi nazwę "Szymon". W przeszłości woda ze źródła używana była przede wszystkim do kąpieli.
Od 1828 r. źródło wraz z przyległym terenem zostało zakupione przez rodzinę Szalayów. W 1850 r. Józef Szalay w pobliżu źródła wybudował nowe Łazienki, do których wodę dostarczano do zbiornika przy pomocy drewnianych rur. Ze zbiornika woda była dostarczana do kotła i po podgrzaniu rozprowadzana do drewnianych i metalowych wanien. W kolejnych latach obiekt był rozbudowywany przez kolejnych dzierżawców Dolnego Zakładu. Niestety w pierwszych latach XX wieku z uwagi na jego zły stan techniczny obiekt został zamknięty, a następnie rozebrany.
Obecnie uwagę zwraca drewniana, stylowa, ażurowa zabudowa studni o głębokości około 2,30 m. Ze studni woda doprowadzana jest kilkumetrowym rurociągiem do ogólnodostępnego punktu czerpalnego. Woda ze źródła wskazana jest dla kuracji pitnej w chorobach przewodu pokarmowego, nerwicach, otyłości i skazie moczowej. Zaleca się picie 1 szklanki dziennie przed jedzeniem. Niemniej jednak z wody tej można skorzystać w każdej chwili, nalać do dowolnego pojemnika, usiąść na jednej z ławeczek znajdujących się przy ujęciu i smakować "Szymona".