Jak wiemy z podręczników historii, Chełm w lipcu 1944 r. przez kilka dni był siedzibą ustanowionego przez Stalina rządu polskiego. Uznaje się, że pełnił wtedy funkcję stolicy kraju. Między 27 lipca a 1 sierpnia przewodniczący (premier) oraz 10 kierowników resortów (ministrów) Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego podejmowali pierwsze polityczne i gospodarcze decyzje w reprezentacyjnym budynku zbudowanym przed wojną dla Wschodniej Dyrekcji Polskich Kolei Państwowych. Obiekt stoi w centrum dzielnicy miasta nazywanej obecnie Dyrekcją. Zaprojektowano ją i budowano na przełomie lat 20. i 30. XX w. W owym czasie była to jedna z ważniejszych inwestycji polskiego państwa, porównywana z budową portu w Gdyni.
Dawna dzielnica urzędowo-mieszkalna to dzisiaj miasto-ogród, z bujną zielenią i przedwojennymi willami wzniesionymi w "dworkowym" stylu. W gmachu zajętym na krótko w 1944 r. przez PKWN mieści się chełmskie Starostwo Powiatowe.
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykla lubelskie
Gmach Dyrekcji , budynek zbudowany na rzucie litery H , zaprojektowany przez Henryka Gaya , o zwartej monumentalnej bryle. W czasie II wojny światowej zorganizowano w nim Oficerską Szkołę Artylerii , a w końcu 1945 roku wprowadzono różne urzędy i instytucje.(piotrek1)