Kapliczka “Napoleońska” lub zwana przez mieszkańców Reńskiej Wsi ”Bawarską” widoczna jest z DK 45 relacji Racibórz-Opole, lecz by do niej dotrzeć, trzeba wjechać do centrum Reńskiej Wsi i ul. Fabryczną można do niej dojechać.
Kapliczka według niektórych “źródeł” pochodzi z roku 1806, inne zaś mówią o roku 1807, a pod jej podłogą znajduje się mogiła 12. żołnierzy bawarskich, poległych podczas oblegania twierdzy “Koźle” w okresie 22.01.-16.07.1807 roku. Pierotnie na kapliczce widniał napis o treści: “Tu spoczywają żołnierze bawarscy, którzy w latach 1806-1807 polegli śmiercią bohaterów podczas oblężenia Koźla”.
Kapliczka nie miała w swej historii szczęścia. Z czasem została zapomniana, a w latach powojennych XX wieku została niemal doprowadzona do ruiny, a te zasypane gruzem, śmieciami I innego typu odpadami. W 2007 roku postanowiono kapliczkę odbudować na podstawie znalezionej fotografii z XX wieku i teraz można ją podziwiać, jako budowlę przypominającą tę pierwotną.
Mała budowla sakralna jest murowana, otynkowana, z prostymi ścianami elewacji bocznych, bez okien I ozdób architektonicznych. Cokolik na dole, przy ziemi, jest wykonany raczej z płytek ceramicznych, niż z cegły klinkierowej. Przekryta jest dachem dwupołaciowym, pokrytym dachówką ceramiczną, lecz o mniejszej wytrzymałości, niż te obecne. Na środku połaci dachowych wyeksponowano z dachówej kształt krzyża, w kolorze czerwonym. W elewacji głównej, otwór drzwiowy jest ozdobiony opaską wykonaną z cegły klinkierowej. Zamknięty jest dwuskrzydłową kratą, współcześnie wykonaną.
Stolarka drzwiowa jest po części nawiązaniem do pierwotnych skrzydeł drzwiowych. Nad otworem drzwiowym, na ściance szczytowej, wisi tablica z napisem w języku niemieckim I polskim o treści: “Tu leżą bawarscy żołnierze polegli 1807 podczas obleżenia Koźla-zginęli bohaterską śmiercią”. Ściankę szczytową od dolnej części kapliczki dzieli opaska wykonana z cegły klinkierowej. Wewnątrz kapliczki stoi figura Matki Boskiej ubranej w błękitny płaszczyk, z rozłożonymi dłońmi, a z tyłu wisi jakaś tablica, z tekstem w języku niemiecki, lecz do wnętrza w chwili obecnej nie ma dostępu.