Duża, narożna kamienica znajdująca się przy pl. Kościelnym 2/4 w okresie istnienia Litzmannstadt Getto pełniła bardzo ważną funkcję. W jej wnętrzach znajdował się Wydział Ewidencji Ludności w którego skład wchodziły: Biuro Meldunkowe, Urząd Stanu Cywilnego, Wydział Statystyczny oraz Archiwum. W podwórzu kamienicy znajdowała się centrala telefoniczna getta obsługująca wówczas 120 numerów.
Z budynkiem związane są jeszcze dwie bardzo istotne rzeczy, dzięki którym dziś możemy zobaczyć i poznać prawdziwy obraz łódzkiego getta. To właśnie w Archiwum, dzięki skrupulatnym, codziennym zapiskom robionym przez jego pracowników i gromadzonym materiałom powstała "Kronika Getta Łódzkiego", która jest jednym z ważniejszych dokumentów z okresu II wojny światowej.
Z okna kamienicy (najczęściej z Wydziału Statystycznego) fotograf getta Mendel Grosman wykonał wiele zdjęć "zamkniętej dzielnicy".
Ciekawostka z historii:
W ostatniej kondygnacji kamienicy do czasu likwidacji getta mieszkała rodzina Fajtlowiczów, która była przedwojennym właścicielem posesji.