Kaplica rzymskokatolicka p.w. Matki Boskiej Ostrobramskiej została wzniesiona na stoku niewielkiego wzniesienia w 1938 r. Zbudowana jest na rzucie prostokąta, murowana i otynkowana, przykryta dwuspadowym dachem, z niewielką wieżyczką na sygnaturkę zwieńczaną metalowym krzyżem. Z boku do kaplicy przylega niewielka zakrystia. Kaplica jest świątynią jednonawową z półkolistym prezbiterium. Nad wejściem do kaplicy umieszczony został niewielki chór wsparty na drewnianych słupach. Została poświęcona 29.05.1938 r.
Kaplica ta powstała dzięki determinacji mieszkających w tej niewielkiej wiosce polskich rodzin. W wiosce była tylko cerkiew greckokatolicka. Po wybudowaniu niewielka świątynia, była świątynią filialną dla ponad 250 katolików zamieszkujących Żernicę Niżną, Żernicę Wyżną oraz Żerdynkę. W 1947 r. podczas tzw. akcji "Wisła" mieszkańców obu wiosek Żernicy Niżnej i Wyżnej wysiedlono. Z kaplicy korzystali jedynie mieszkańcy Żerdenki. Z chwilą wybudowania własnego kościoła i oni przestali tutaj przychodzić. Opuszczony obiekt popadał powoli w ruinę.
Niszczejąca kaplica została uratowana dzięki prywatnej inicjatywie krośnieńskiego przedsiębiorcy Janusza Słabika. On to bowiem nabył tereny, na których leżały obie wysiedlone wioski. Postanowił również wyremontować jedyny istniejący obiekt na terenie wioski, jakim była kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej. W latach 2008 - 2013 kaplica poddana została gruntownej restauracji. Wymieniony został dach kaplicy, odnowiono elewację i tynki wewnętrzne z jednoczesną konserwacją zachowanej polichromii. W przywróconej do życia kaplicy co roku, w ostatni dzień maja odbywa się nabożeństwo majowe.
Jadąc drogą w kierunku Żernicy Wyżnej po lewej stronie nie sposób nie zauważyć pięknie prezentującej się kaplicy p.w. Matki Boskiej Ostrobramskiej. Warto do niej wstąpić.