Jednym z najcenniejszych zabytków Lwówka Śląskiego i całego Dolnego Śląska jest zespół klasztorny franciszkanów z kościołem św. Franciszka z Asyżu. Pierwotne obiekty powstały w drugiej połowie XIII wieku, po przybyciu zakonników do miasta. W XIV wieku zarówno kościół, jak i budynek klasztoru poddano przebudowie.
Do kasaty zakonu w 1810 r. teren przykościelny był miejscem pochówków mieszkańców miasta. Spoczywały tu zarówno znaczące postacie miasta, jak i zwykli mieszkańcy. Wśród tych pierwszych byli długoletni właściciele miasta von Falkenbergowie. W okresie funkcjonowania cmentarza powstało wiele wspaniałych płyt epitafijnych, głównie renesansowych i barokowych. Najstarsze pochodziły jeszcze z XIV wieku.
Epitafia z cmentarza przy kościele św. Franciszka z Asyżu możemy dziś zobaczyć w trzech miejscach. Najcenniejsze z płytami Christopha i Magdalene von Falkenberg przeniesiono do pomieszczeń ratusza. Równie cenne ozdobiły mury kaplicy wzniesionej w XIX wieku na terenie cmentarza przy nieistniejącym kościele św. Mikołaja. Kilka epitafiów pozostało na murze kościoła franciszkanów. Kawałki zniszczonych płyt wkomponowano w mur ogradzający teren klasztorny, a dziś parking. Wielbiciele starej sztuki kamieniarskiej znajdą tutaj dla siebie niewątpliwą atrakcję.