W 1995 roku na jednym ze zboczy Góry Ramża ulokowano radar meteorologiczny, zadaniem którego miało być ciągłe monitorowanie zjawisk atmosferycznych, m.in. opadów deszczu, gradu, strefy silnego wiatru w promieniu do 250 km, ocena intensywności opadów oraz prognozowanie opadu z wyprzedzeniem od 2 do 6 godzin. Oczywiście radar spełnia tę rolę. W pierwotnych zamiarach budowla z urządzeniem miała stać w innym miejscu, ale też na stokach Góry Ramża lub na samym jej szczycie, lecz podczas wykonywania wykopu pod fundament podobno natrafiono na resztki jakiegoś innego obiektu i lokalizację radaru zmieniono.
Budowla jest widoczna w szczególności w okresie wczesnej wiosny, jesienią i zimą, gdyż otoczona jest dość gęstym lasem mieszanym. Można ją wówczas dojrzeć m.in. od strony Bełku, Dębieńska Wielkiego, może nawet z autostrady A1 i Orzesza ( DW 925 w kierunku Rybnika z Orzesza ). Na żelbetowej podstawie osadzono również żelbetowy trzon. Obie te części niewątpliwie wylano tzw. metodą monolityczną, czyli w sposób ciągły. U góry budowlę zakończono kielichem, na którym osadzono “kulę”, czyli radar, wyglądający jakby była to wielka piłka nożna....
Obiekt stoi przy Szlaku Historii Górnictwa Górnośląskiego (kolor żółty), którym można dojść do niej od strony Bełku lub Orzesza-Jaśkowic Można także dotrzeć rowerowym szlakiem (również koloru żółtego) od strony Dębieńska Wielkiego, w okolicach miejscowego kościoła pw. św. Jerzego, widocznego zresztą z niedalekiej odległości od opisywanej budowli.
Radar jest drugim po Legionowie urządzeniem wspomagającym monitoring zjawisk atmosferycznych. Wchodzi też w skład krajowej sieci radarowej Polrad, zmodernizowanej i rozbudowanej w latach 2000-2004. Dane pomiarowe z każdej stacji radarowej, dzięki ogólnokrajowej sieci łączności, są przesyłane do Radarowego Centrum Operacyjnego IMGW. Tutaj tworzona jest tzw. mapa zbiorcza dla obszaru całego kraju i inne produkty niezbędne do osłony.
Oprócz Bełku, takie radary znajdują się na terenie: Pastewnika (koło Wrocławia), Brzuchani (w powiecie miechowickim, w Małopolsce), Rzeszowa, Poznania, Świdnina, Gdańska i we wspomnianym Legionowie.