Ostatnią z pięciu zbudowanych bram miejskich Zamościa jest Nowa Brama Lubelska, która powstała rok później niż Nowa Brama Lwowska. Zbudowano ją w latach 1821 - 22 w związku z modernizacją twierdzy zamojskiej w czasach Królestwa Kongresowego. Nowa Brama Lubelska została usytuowana między bastionami nr V i VI w odległości około 250 metrów od Starej Bramy Lubelskiej, która przestała spełniać swoje funkcje.
Podczas likwidacji twierdzy zamojskiej w roku 1866, Nowa Brama Lubelska ocalała razem z przylegającymi do niej kazamatami. W latach 1956 - 76 po jej zamurowaniu była wykorzystywana na potrzeby dworca PKS. Wygląd bramy wskazuje na staranne zaprojektowanie jej ceglano - kamiennej fasady, a szczególnie strony północnej, zewnętrznej, będącej wizytówką miasta.
W latach 1977 - 82 bramę odrestaurowano i zrekonstruowano wówczas drewniany most łączący ją z rawelinem, (nasypem ziemnym przed linią obronną twierdzy) na którym stoi dziś pomnik Króla Dawida. W bliskim sąsiedztwie bramy znajduje się amfiteatr usytuowany w zagłębieniu po rawelinie.