Leżący na stokach Karkonoszy Karpacz należy do najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w Polsce. Osada wzmiankowana już w XIV wieku popularność jako wczasowisko zaczęła zyskiwać w XVIII wieku, ale prawdziwy jej rozkwit zaczął się pod koniec XIX stulecia.
Krummhübel, bo tak nazywał się Karpacz do 1945 roku, stał się wówczas miejscem boomu inwestycyjnego. Na potrzeby rosnącej liczby turystów powstało wiele pensjonatów i hoteli. Rozrzucone na zboczach wśród lasów, o architekturze zaczerpniętej z alpejskich krajobrazów, stanowiły o klimacie miejscowości. Wśród najciekawszych pensjonatów Karpacza powstałych na przełomie XIX i XX wieku znajduje się budynek przy ulicy Parkowej 6.
Posesja należała w ostatnich latach XIX wieku do Eduarda Pfaffego. W 1900 roku kupił ją Albert Krause, który rozbudował stojący tu budynek, tworząc jeden z reprezentacyjnych obiektów oferujących usługi noclegowe. Swój pensjonat nazwał „Villa Edelweiß”. Przed 1945 rokiem dom pełnił funkcje sanatorium dla rencistów. Po II wojnie światowej willa Alberta Krausego stała się Domem Wycieczkowym prowadzonym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. PTTK zrezygnowało z prowadzenia działalności w niszczejącym pensjonacie. Obiekt w latach 90. przejęli nowi właściciele. Przeprowadzili gruntowny remont, który zapewnił przystosowanie budynku do współczesnych wymogów.
Dziś dawna „Villa Edelweiß” jest hotelem noszącym nazwę „Rezydencja” i jak na początku XX wieku zdobi centrum miasta. Budynek jest zabytkiem ujętym w rejestrze NID pod pozycją 591917. Wpisu dokonano 24 stycznia 1994 roku decyzją 1153/J.