Miejscowość Polana założona w XV w. stanowiła istny ewenement w Bieszczadach, była bowiem jedyną miejscowością położoną w głębi gór z przewagą ludności polskiej. W XVII w. ówczesny dziedzic Franciszek Urbański ufundował pierwszy kościół rzymskokatolicki. Była to raczej kaplica dworska. Pierwszy kościół został wzniesiony 1780 r. Była to świątynia drewniana z murowaną zakrystią.
Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego został poświęcony 13.08.1780 r. W latach 1866 - 1900 obok kościoła wzniesiona została murowana parawanowa dzwonnica z wnękami na trzy dzwony. Świątynia była kilka razy remontowana, ostatni raz w latach 1927 - 28. Podczas wojny świątynia nie uległa uszkodzeniu. Jej dewastacja rozpoczęła się gdy Polana należała do Związku Radzieckiego. Zerwano wówczas blachę z dachu świątyni, którą wykorzystano do pokrycia dachu świetlicy.
W roku 1951 po powrocie Polany do Polski zabytkowy kościół został rozebrany do fundamentów. Obecnie nad drogą małej pętli bieszczadzkiej wznosi się ruina murowanej dzwonnicy, pozostałości a właściwie fundamenty kościoła parafialnego fundacji Urbańskich z 1780 r. oraz kilka nagrobków księży i miejscowego ziemiaństwa.