W połowie XX w. niemal każde miasto starało się wygospodarować na swoim terenie przestrzeń, na której – po odpowiednim przygotowaniu - można by organizować wiece i defilady. Zwyczajowo też stawiano w jej obrębie pomnik zwycięstwa lub pomnik wolności. Idea utworzenia takiego właśnie reprezentacyjnego placu pojawiła się w Chrzanowie już w latach 60. Decyzję lokalizacyjną wydano w 1969 r. ale trzy lata wcześniej powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika, ogłoszono konkurs na projekt i rozpoczęto zbiórkę funduszy.
W 1971 r. na planie miasta znalazł swoje miejsce Plac Tysiąclecia. Jego dominantą był Pomnik Zwycięstwa i Wolności autorstwa Mariana Konarskiego, mający upamiętniać poległych w walkach mieszkańców Chrzanowa i okolic. Na 9,5 metrowym cokole, ozdobionym w dolnej partii płaskorzeźbami umieszczono sylwetę orła wykonaną z dwumilimetrowej blachy miedzianej. Podobno usadowienie go na cokole nie należało do łatwych i trwało aż dwa tygodnie.
Po zmianach systemowych wygląd placu nieco podupadł, ale na szczęście poddano go w ostatnich latach rewitalizacji w ramach projektu o nazwie „Rewitalizacja Centrum Chrzanowa - Etap III "Tysiąc Kamieni”. Remont generalny objął nie tylko nawierzchnię, zmianę oświetlenia i małej architektury (ławki, kosze na śmieci, kwietniki, stojaki na rowery) ale też przebudowę cokołu Pomnika Zwycięstwa. Uroczyste otwarcie przebudowanego Placu 1000-Lecia miało miejsce 23 października 2009. Dziś monument popularnie zwany Pomnikiem Orła stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów Chrzanowa.