Do głównych atrakcji Lwówka Śląskiego należą zachowane do dziś obwarowania miejskie. Mimo zmian wprowadzanych na przestrzeni kilku wieków możemy dziś poznać ich przebieg jak i architekturę.
Mury obronne zaczęto wznosić zaraz po lokacji miasta w XIII w. Wykonane z kamienia pozyskiwanego w pobliskich kamieniołomach stanowiły zabezpieczenie przed najeźdźcami. Umocnienia zaczęły tracić swoje znaczenie w XVI w. wraz z rozwojem techniki wojskowej. We Lwówku nie zdecydowano się na szczęście na ich całkowitą rozbiórkę, jak to miało miejsce w wielu miastach. Niektóre z elementów systemu obronnego znalazły nowe przeznaczenie. Tak stało się z Basztą Bolesławiecką broniącą ongiś północnego wjazdu do miasta.
Basztę Bolesławiecką wzniesiono w XIII w. w czasie budowy obwarowań. Poddano ją przebudowie w XVI stuleciu, w połowie XVII w. uległa uszkodzeniom. Straciła wówczas swoją część szczytową. Po odbudowie stała się miejskim więzieniem, a w jej wnętrzach znalazły się pomieszczenia kata, a w podziemiu loch głodowy. W czasie rekonstrukcji basztę zwieńczył barokowy hełm.
Budowla uległa zniszczeniom podczas pożaru w 1752 r. Z braku pomysłu na jej zagospodarowanie popadła w częściową ruinę. W XIX w. dawny loch mieścił magazyn lodu. Basztę zabezpieczono i poddano remontowi w latach 30. XX w. Po II wojnie światowej, po remontach w latach 1959-1960 i 1971-1972 nadano wnętrzom nowe przeznaczenie. Ta niewątpliwa atrakcja turystyczna otrzymała w 1986 r. nowy, stożkowy hełm.
Baszta Bolesławiecka wpisana została do rejestru zabytków NID pod identyfikatorem 596052 (decyzja nr 623 z 01.09.1959 r.).