„Na granicy Śląska i Marchii/Gdzie Bóbr do Odry(…) wpływa/” w czerwcu 2012 r. stanęła ławeczka Klabunda. Przysiadają na niej mieszkańcy, fotografują się przy niej turyści. Szczupły mężczyzna w okularach i charakterystycznej czapce pochyla się nad pisaną właśnie „Odą do Krosna”. To nic, że postać i książkę wykuto w brązie – wersy „wychodzące” spod pióra wyglądają zupełnie, jakby właśnie były pisane. Kim był Klabund i skąd takie dziwne nazwisko?
Alfred Henschke (1890-1928) urodził się właśnie tutaj, w Krośnie Odrzańskim (wtedy Crossen an der Oder). Był płodnym pisarzem – poetą i dramaturgiem. Mimo krótkiego życia zdążył napisać 25 sztuk i 14 powieści. Niektóre wydano dopiero po jego śmierci. Część przetłumaczono na język polski (m.in. „Mahomet”, „Bracke-opowiadanie o rodzinnym mieście”, „Kredowe koło”). Był także pacyfistą, którego dzieła spalono publicznie po dojściu Hitlera do władzy. Dokonano tego w miejskiej fontannie w Krośnie. „Klabund” to jego literacki pseudonim utworzony jako zbitek dwóch słów „der Klabautermann” (duch okrętowy) i „der Vagabund” (włóczęga).
Klabund od dziecka był chorowity. Cierpiał na gruźlicę i na tę właśnie chorobę zmarł podczas pobytu w Davos. Pochowano go jednak na krośnieńskim cmentarzu. Nekropolia już nie istnieje. W latach 70. powstał w jej miejscu park. Ławeczkę ustawiono po przeciwnej stronie ul. Poznańskiej. W Zamku Piastowskim obejrzeć można pamiątki z rodzinnego domu pisarza (jego ojciec był miejscowym aptekarzem) i niektóre jego dzieła.
Warto wiedzieć: Klabund – Henschke napisał cały cykl krośnieńskich legend inspirowanych średniowieczną historią miasta („Celestina”). Jego powieść „Car Piotr” została sfilmowana przez amerykańską wytwórnię MJM, a dramat ”Koło kredowe” posłużył Brechtowi do napisania „Kaukaskiego kredowego koła” ( znawcy literatury mówią nawet, że Brecht ukradł pomysł Klabundowi).
Często wspominam cię
Małe miasteczko nad błękitną
Wartką Odrą,
Wśród łąk pokrytych rosą,
Otulone mgłą,
Na granicy Śląska i Marchii,
Tam, gdzie Bóbr do Odry
A czas do wieczności wpływa
(fragment „Ody do Krosna” - Alfred Henschke, Klabund)