Plac Wolnica na krakowskim Kazimierzu zlokalizowany jest u zbiegu ulic Krakowskiej i św. Wawrzyńca. Otoczony kamienicami z dawnym Ratuszem pośrodku jest jedną z atrakcji turystycznych Krakowa. Pod numerem 10 stoi niepokaźna kamienica a właściwie dwupiętrowy dom. To dom rodziny Lesserów. Przed pierwszą wojną światową mieściła się tu rozlewnia wody sodowej. Właścicielami wytwórni byli bracia Jakub i Jonie Lesser.
Jakub Lesser urodził się w 1913 w średniozamożnej rodzinie żydowskiej jako siódme z dziewięciorga dzieci. W wieku pięciu lat rozpoczął naukę w chederze a potem przeniósł się do hebrajskiej szkoły średniej, gdzie mógł zdawać oficjalne egzaminy końcowe uznawane przez polskie władze. Po zakończeniu gimnazjum rozpoczął studia na wydziale filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasie studiów stał się bardzo aktywnym działaczem związku wykształconych religijnych Żydów ,,Moriah”. Po wybuchu wojny Jakub Lesser znalazł się w krakowskim getcie a po jego likwidacji w obozie pracy w Płaszowie. Miał to szczęście ze razem z dwójką rodzeństwa pracował w fabryce Oskara Schindlera. We wrześniu 1944 roku Schindler ewakuował się wraz z załogą do Czechosłowacji.
Po wyzwoleniu Jakub powrócił do Krakowa, odnalazł krewnych i ożenił się z Antoniną Borenstein. Ślub zawarli we wrześniu 1946 roku a w rok potem urodziła im się pierwsza córka. Sytuacja polityczna w Polsce zmusiła ich do wyjazdu do Izraela. Jakub pracował w fabryce radioodbiorników a potem został współwłaścicielem kawiarni. W roku 1987 Lesserowie odwiedzili Polskę ale z obawy przed katolikami niezwłocznie wrócili do Izraela. Być może głównym powodem tej decyzji był fakt, że Jakub z bratem byli świadkami „pogromu krakowskiego”. Antonina zmarła w roku 1999 a Jakub rok później. O historii mieszkańców kamienicy przy Placu Wolnica możemy przeczytać na niewielkiej tablicy pamiątkowej na murze domu.